Almanya'da Yaşamak İsteyen Meslek Sahiplerine Yeni İmkanlar

Yüksek nitelikli vasıflı elemanlar yanında belirli alanlardaki meslek sahipleri de Almanya'da çalışabilecek.

Alman ekonomisi uzman eleman sıkıntısı çekiyor, nüfusun yaşlanması bu açığı daha da artıracak. Halihazırda yaklaşık 1,2 milyon elemanlık açık var. Bu sebeple istihdam piyasasını AB dışındaki ülkelerden gelecek göçe açan yeni bir yasa hazırlandı. Bu bir göçü teşvik yasası. Ama püf noktası ayrıntıda gizli: Kalmak üzere gelen uzman elemanlara kapı açık.

Uzman Eleman Göçü Yasası ne zaman yürürlüğe girecek?

Yasa, önceki günlerde Federal Meclis'ten geçti ve yasalaştı. Muhtemelen 2020 başında yürürlüğe girecek.

Kimler uzman eleman sayılıyor?

Hem Almanya’da denkliği tanınmış üniversite mezunları hem de yine denkliği tanınmış nitelikli meslek okulu mezunları.

Yeni olan ne?

  • Nitelikli bir mesleki eğitimi olduğunu belgeleyen ama henüz Almanya’da bir iş sözleşmesi olmayanlar iş aramak üzere altı aylık oturma izni alabilecek. İş arayanlar bu süre zarfında deneme amaçlı on haftaya kadar çalışabilecekler veya staj yapabilecekler; bunun için önkoşul B2 düzeyinde Almanca bilinmesi ve geçimi için yeterince parasının bulunması.
  • Bir firma AB dışından bir ülkeden eleman almak istediğinde şimdiye kadar İş Kurumu, önce uygun nitelikte bir Alman veya AB vatandaşı olup olmadığını kontrol ediyordu. Bu öncelik incelemesi şimdi kalkıyor; ama istihdam piyasası koşulları değişecek olursa yeniden getirilebilir.
  • Bir çalışma yeri ya da eğitim yeri arayın: Alman yurt dışı okullarından mezun olanlar sadece yüksek öğrenim için değil mesleki eğitim amaçlı iş aramak için de Almanya’ya gelebilecek.
  • AB dışı ülkelerden uzman eleman göçü “eleman açığı bulunan meslekler” tanımlamasıyla sınırlı tutulmayacak.

Hangi mesleklerde uzman eleman açığı var?

Aranan meslek elemanları arasında doktorlar, psikoterapistler ve sağlık bakım elemanları, bilişim uzmanları, mühendisler ve inşaat sektörü teknik elemanları, havacılık ve uzay teknolojileri uzmanları, mekatronik, elektroteknik, enerji teknolojileri ile matematik, enformatik, doğa bilimleri ve teknoloji alanlarından başka meslek uzmanları.

Almanya'da yeni göç yasasından yararlanmak isteyenler ne yapmalı, çalışmayla ilgili bilgilere nerden erişebilirler?

Bunun için gerekli bilgilere www.deutschland.de adresinden ya da ofisimize telefonla yahut info@bozbel.de e-posta adresinden müracaat edebilirsiniz..